آموزش پارتیشن بندی هارد دیسک برای داشتن بیشترین کارایی

دانلود فارسی

آموزش پارتیشن بندی هارد دیسک برای داشتن بیشترین کارایی

همان طور که می دانید آخرین نسل حافظه های ذخیره سازی، دیسک های حالت جامد هستند که سرعت زیادی در انتقال اطلاعات دارند. با این حال بسیاری هنوز از حافظه های مکانیکی ارزان تر استفاده می کنند که یکی از عوامل کاهش عملکرد کامپیوترها هستند که حتی با وجود پردازنده های قدرتمند و مموری های زیاد، همچنان  باعث ایجاد نوعی تنگنا در عملکرد کلی سیستم خواهند شد. در بیشتر موارد تعویض هارد قدیمی کامپیوتر با یک SSD بهبود خیره کننده عملکرد سیستم را به همراه خواهد داشت.

اگر به هر دلیلی قصد تعویض هارد قدیمی با یک حافظه جدید را ندارید، می توانید با طی کردن تعدادی مراحل تحت عنوان short stroking بازدهی هارد قدیمی خود را افزایش دهید تا عملکرد بهتری داشته باشد. به طور خلاصه short stroking به معنی بخش بندی هارد دیسک می باشد به طوری که بتوان بیشترین کارایی را از هر بخش دریافت کرد. یک هارد دیسک مراحل متفاوتی را برای ذخیره اطلاعات مختلف بر روی لایه های جداگانه انجام می دهد، بنابراین آگاهی از سریع ترین بخش یک هارد دیسک و پارتیشن بندی آن، کلید دست یابی برای افزایش سرعت کامپیوتر می باشد.

تعیین نقطه مطلوب:

به طور کلی، هرچه پارتیشن بندی هارد اولیه درایو اصلی را کوچکتر انجام دهید عملکرد بهتری خواهد داشت. با این حال هیچ کس دوست ندارد تا توسط حجم های کوچک محدود شود بنابراین بهترین روش تعیین نرخ انتقال داده در مکان مشخصی از هارد خواهد بود. با در دست داشتن این اطلاعات می توانید عملکرد کلی هارد دیسک را با توجه به حجم آن تنظیم کنید.

تنها چیزی که شما نیار دارید، تهیه اطلاعات دقیقی ارزیابی داریو های مختلف هارد دیسکتان است که از بنچ مارک هایی مانند HD Tune و یا HD Tach می توانید آن ها را بدست آورید که ما در این آزمایش از HD Tune استفاده کردیم.

برای اندازه گیری عملکرد یک هارد دیسک، شما به یک سیستم نیاز دارید که نسخه کامل از یک سیستم عامل مانند ویندوز بر روی یکی از درایو های هارد آن از پیش نصب شده باشد، سپس هارد دوم را به عنوان حجم ذخیره سازی ثانویه به کامپیوتر متصل کرده و برنامه بنچ مارک را اجرا کنید. درحین ارزیابی هارد دیسک باید بدانید که این فرایند تقریباً با حداکثر عملکرد هارد شروع خواهد شد و به تدریج از نرخ آن کم می شود. در آزمایش ما که از هارد ۱ ترابایت وسترن دیجیتال استفاده کردیم، نرخ انتقال داده از حدود ۲۱۰ مگابایت در ثانیه شروع شد و تا ۱۱۶ مگابایت در ثانیه افت کرد. نتایج مشابه در سایر آزمایش ها هم نشان دهنده سرعت بالا در دسترسی به اطلاعات در شروع ارزیابی از هارد و کاهش یافتن سرعت با پیشرفت آزمایش بود. این موضوع به دلیل دسترسی سریع تر داده های خارج از محدوده ی لایه های دیسکی هارد بوجود می آید. در هارد دیسک های مکانیکی، هرچه سرعت چرخش دیسک گردان در هارد بیشتر باشد (در مدل مورد برسی ما که ۱۰۰۰۰ دور بر دقیقه سرعت دارد) بالطبع سرعت خواندن و نوشتن هارد هم بیشتر خواهد بود و می تواند در زمان کمتر دسترسی سریع تری به حجم داده های بیشتر داشته باشد و سبب عملکرد بهتر هارد نسبت به هاردهای دیگر شود.

با این اوصاف، برای افزایش عملکرد کلی سیستم، باید سیستم عامل و سایر برنامه های مهم و پر استفاده خود را بر روی سریع ترین بخش هارد نصب کنید؛ که برای انجام آن باید در حین پارتیشن بندی ویندوز، حجم مناسبی از هارد را برای نصب ویندوز و سایر برنامه ها در نظر بگیرید.

با توجه به تستی که در بالا با ابزار HD Tune بر روی مدل ولوسیرپتور هارد وسترن دیجیتال انجام دادیم، نمودار نشان می دهد که نرخ انتقال داده بر روی هارد از ابتدا تا حجم ۲۰۰ گیگابایت تقریباً ثابت باقی ماند و با افت جزئی سرعت همراه بود، پس از آن و تا حجم ۳۰۰ گیگابایت، نرخ سرعت ناگهان در حدود ۵۰ مگابایت افت کرد و از آنجا به بعد هم به سقوط خود ادامه داد. بنابراین ۲۰۰ گیگابایت اولیه به علت داشتن سرعت بیشتر و حجم مناسب، بهترین مکان جهت پارتیشن بندی برای نصب و یندوز و سایر برنامه های مرتبط با آن می باشد.

پس از آنکه نقطه مطلوب برای نصب ویندوز و برنامه ها را پیدا کردید، می توانید پارتیشن بندی اولیه را که با بهینه سازی بیشتری همراه خواهد بود را انجام دهید. این پارتیشن بندی را می توانید در حین نصب ویندوز و یا از داخل ویندوز فعلی هم انجام داد. برای پارتیشن بندی در حین نصب ویندوز جدید، پس از آنکه برنامه نصب ویندوز را از روی فلش و یا DVD در محیط بوت اجرا کردید، عملیات نصب شروع خواهد شد و با دنبال کردن مراحل نصب به صفحه تعیین درایو های مختلف خواهید رسید، در این صفحه پس از کلیک روی (Drive Options (advanced، داریوی که قصد نصب ویندوز بر روی آن را دارید را انتخاب کنید و سپس حجم مورد نظر خود را برای آن درایو مشخص کنید.

برای پارتیشن بندی یک درایو متصل به سیستم که قبلاً بر روی آن سیستم عامل نصب شده است، ابتدا در ویندوز ۱۰ بر روی استارت کلیک راست کرده و عبارت Disk Management را انتخاب کنید، همچنین می توانید این عبارت را توسط کرتانا هم جستجو کرده و بر روی نتیجه کلیک کنید. پس از باز شدن صفحه تنظیمات Disk Management، معمولاً ویندوز به طور خودکار درایو پارتیشن خام و پارتیشن بندی نشده را تشخیص داده و صفحه شروع مراحل نصب و پارتیشن سازی درایو را باز خواهد کرد، در صورتی که مراحل نصب به شکل خودکار شروع نشد، می توانید بر روی درایو خالی که معمولاً با یک نوار مشکی علامت گذاری شده است کلیک راست کرده و گزینه create a new volume را انتخاب کنید. به دلیل اینکه ویندوز از روش های اندازه گیری باینری در حجم مگابایت برای تعیین حجم پارتیشن استفاده می کند و هر یک گیگابایت شامل ۱۰۲۴ مگابایت است در نتیجه حجم ۲۰۰ گیگابایتی که قصد مشخص نمودن آن برای پارتیشن بندی را داریم باید به شکل (۲۰۴,۸۰۰MB (200 × ۱۰۲۴ نوشته شود.

آزمایش عملکرد هارد پس از پارتیشن بندی:

برای اندازه گیری عملکرد هارد پس از پارتیشن بندی، ما از بنچ مارک های معروف HD Tune 5.0 و PC Mark 7 در آزمایش بر روی هارد ۱ ترابایتی وسترن دیجیتال استفاده کردیم. در ابتدا این آزمایش را پیش از پارتیشن بندی درایو و روی کل ۱ ترابایت و سپس بر روی ۲۰۰ گیگابایت اولیه پارتیشن بندی شده انجام دادیم که نتایج آزمایش را می توانید در جدول زیر ببینید:

  هارد ۱ ترابایت وسترن دیجیتال (حجم ۱ ترابایت) هارد ۱ ترابایت وسترن دیجیتال (حجم ۲۰۰ گیگابایت) میزان بهبود
برسی سرعت خواندن اطلاعات با ابزار HD Tune
میانگین نرخ انتقال ۱۶۴٫۱ MBps ۱۹۴٫۴ MBps ۱۸٫۴۶%
کم ترین نرخ انتقال ۱۱۶٫۲ MBps ۱۸۱٫۷ MBps ۵۶٫۳۷%
بیشترین نرخ انتقال ۲۰۷٫۳ MBps ۲۱۰٫۷ MBps ۱٫۶۴%
سرعت انتقال اطلاعات بر روی خود هارد ۳۳۶٫۰ MBps ۳۳۵٫۲ MBps ۰٫۲۴%-
سرعت دسترسی به اطلاعات ۷٫۱۳ ms ۵٫۴۳ ms ۲۳٫۸۴%
برسی هارد با ابزار PC Mark
امتیاز کل ۲۶۹۹ ۲۷۴۳ ۱٫۶۳%
بارگذاری برنامه ها ۵٫۹ MBps ۶٫۰۵ MBps ۲٫۵۴%
واردکردن تصاویر ۱۱٫۷۴ MBps ۱۲٫۱۷ MBps ۳٫۶۶%
واردکردن آهنگ ۱٫۳۴ MBps ۱٫۳۴ MBps ۰٫۰۰%
ویرایش ویدیو ۲۱٫۱۱ MBps ۲۱٫۳۶ MBps ۱٫۱۸%
اجرای بازی ۷٫۹۷ MBps ۸٫۰۳ MBps ۰٫۷۵%
Windows Media Center ۸٫۰۹ MBps ۸٫۱۱ MBps ۰٫۲۵%
Windows Defender ۲٫۷۱ MBps ۲٫۸۲ MBps ۴٫۰۶%

در این برسی که در جدول بالا مشاهده کردید، سرعت انتقال اطلاعات روی هارد و کم ترین نرخ انتقال به شکل ملموسی قابل مشاهده است، همچنین در بخش میانگین نرخ انتقال هم رشد قابل توجهی را شاهد بودیم. در نتیجه در این آزمایش توانستیم تنها با ۲۰۰ گیگابایت پارتیشن بندی درست هارد، رشد قابل توجه ۵۶ درصدی در بخش Minimum transfer، پیشرفت ۲۳ درصدی در دسترسی به اطلاعات و در ادامه پیشرفت ۱۸.۴۶ درصدی را در بخش میانگین نرخ انتقال داده را بدست آوریم.

PC Mark 7 هم یک بنچ مارک ثانویه دیگر برای اندازه گیری وضعیت حافظه می باشد که با استفاده از مجموعه ای از آزمون های مبتنی بر ارزیابی با شبیه سازی فشار کاری بر روی سخت افزار، عملکرد آن را اندازه گیری می کند، اگرچه سرعت خام انقال اطلاعات و زمان دسترسی به هر داده تا حدی داستان متفاوتی را بیان می کند. با وجود اینکه نتیجه گزارش شده توسط PC Mark7 نسبت به HD Tune کمی دراماتیک تر است، در مجموع می توان گفت بهبود عملکرد تنها به هارد خلاصه نشده و این تغییر تقریباً کل سیستم را تحت تاثیر قرار داده است. پارتیشن بندی هارد درایو در مجموع رشد عملکرد ۱.۶۳ درصدی را به همراه داشت همچنین در آزمایشی که با ویندوز دیفندر انجام شد، این بهبود ۴.۰۶ درصد نشان داده شد.

در انتها باید گفت، پارتیشن بندی هارد به جهت بهینه سازی آن نمی تواند عملکرد آن را مانند هاردهای حافظه خشک کند. با این اوصاف، همان طور که در آزمایش ما نشان داده شد، نتیجه پیکربندی درست هارد عملکرد ملموسی را به همراه خواهد داشت. حافظه های ذخیره سازی سریع، معمولاً بهبود عملکرد قابل قبولی را برای کاربر نهایی ارائه می دهند، پس اگر با عملکرد هارد خود در سیستم مشکل دارید چرا مطمعن نمی شوید که برای بهترین عملکرد پیکربندی مناسبی شده است یا نه؟

آیا شما هم از این روش برای بهبود عملکرد هارد خود استفاده کردید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

[ad_1]

مطالب مشابه